Yıl:4 Sayı:5

JEOLOJİ GAZETESİ Mİ? NEDEN? NASIL? NİÇİN? NEDİR?

 Bir gün öğrencilerin jeoloji eğitiminde neden pasif kaldıkları konuşulurken, aniden bu öğrencilerle birlikte bir gazete çıkartsak nasıl olur diye düşündük. Daha sonra ise alt ve üst sınıflar arasında diyalog sorunlarının öğrencilerin başarılarını etkilediklerini gördük. Zira yönlendirme ve yönelme yetisi başarıyı doğrudan doğruya etkimişti. Bu nedenle böyle bir olanak olsa da, öğrenciler içerisinde yatay ve düşey ilişkiler gerçekleşse diye düşündük.
Bu gazetenin ilk başlarda, bir öğrenci gazetesi eklinde çıktığını sizlere aktarmak istiyorum. Ankara Üniveristesi Jeoloji Müğhnedisliğindeki bazı öpğrencilerin yardımlarıyla ilk 3. sayıyı bir öğrenci gazetesi olarak çıkartık. Artık deneyimlendik ve profesyonel boyutta çıkartıyoruz. Yine bir gün, meslekteki gelişmelerden haberdar olmanın sorun olduğunu gözledik; gerek öğrenci ve gerekse meslekdaşlarımızın her türlü ihtiyacına kısmende olsa yardımcı olma macıyla bu gazeteyi hazırladık.
Gazetenin ana dili türkçedir. Ancak bir yazı ve makaleyi, haberi türkçeye çevirmek oldukça zahmetli olacaktır. Zaten orta öğretimde ve ünivesitelerde de 11 yıl yabancı dil okutuluyor, özellikle ingilizce ve herkes zaten ingilizceyide biliyor. Bu nedenle gazeteyi "ÇOK LİSANLI" "MULTI-LANGUAGE" olarak düşündük. Bir başka neden ise elimize geçen haberi değiştirmeden, içeriğine müdahele etemeden olduğu dilde yazarak, yutrdışındaki gelişmeleri de, sizlere aktaralım, yani aracılık edelim. Biz, tek yönlü bir mesleki haberleşme ağı oluşsun istedik.
Ve yayına da geçtik.
Gazetemiz aylık gazetedir. Malumunuz sürekli yenilikler ve günlük gelişmeler hemen sık sık olmuyor. Bazı olaylar uzun dönem sürüyor.
Çünkü… Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik! Jeoloji mühendisliği alanında gerek üniversiteler bazında, gerekse meslek örgütleri, kurumlar bazında bir ilk oluyoruz.
Övünüyoruz.
Köşe yazıları yayınlayacağız. Jeolojideki son gelişmeleri içeren, değişik görüşlere yer veren köşe yazıları. Ülkenin gelişim süreci içerisinde sadece öğrencilerin, bazı bilim adamlarının sesinin yükseldiği ve bilimsel tabanlı bir gazete yayıncılığı yanında, bütün Türkiye’deki Jeoloji Mühendisliği Öğrencilerinin jeoloji bilimine ortak katkılarını sanal ortamda gerçekleştirmek, değişik kurum ve kuruluşlardaki meslekdaşlarımızın jeolojideki ülke gerçekjlerine ışık tutucu gelişmelerinide teşvik etmeyi istiyoruz. Homojen ve düzenli bir jeoloji mühendisi standardını Türkiye’mize kavuşturmak, ortak akıl ve veri tabanında buluşturmak, akılcı çözümler için aracılık etmek ve meslekdaşlarımızın başarılarını kamu oyuna yaymak ve aktarnm-mak bizim ilkemiz olacaktır.
İşte bundan dolayı fitili ateşledik için sizlerin destekleriyle daha güzel bir jeoloji yaşamına yelken açıyoruz!
SİZ SAYGIDEĞER MESLEKTAŞLARIMIZ ve SEVGİLİ JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ ÇĞRENCİLERİ...
İYİ Kİ, VARSINIZ!
İYİ Kİ, SİZLERDE JEOLOJİ MÜHENDİSİSİNİZ, VE JEOLOJİ YAPABİLİYORUZ!

Yayın İlkeleri

Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir. Her hakkı saklıdır. - All rights reserved. 2001-© -copyright by jeoloji gazetesi

Bize Ulaşın - İletişim